Working hours of the Hadji Nikoli Inn Art Gallery:
Еvery day except Monday from 10 a.m. to 7 o'clock p.m.
-
"КОПНЕЖИ" на АНТОН АНТОНОВ 05 дек. 2013 - 31 януари 2014
"Имаме всички основания да оценяваме живописта на Антон Антонов като едно изцяло съвременно послание на стойности и значения, идващи от света на класическото изкуство. Или с други думи, в измеренията на нашето съвременно художествено развитие, този автор съумява да ни убеди, както навремето бе направил Сезан, че може да създава една напълно модерна като естетическо внушение живопис, но която е не по-малко стабилна и трайна от класическата картина, чието място винаги е било в музея – там където се съхраняват непреходните художествени ценности."
Максимилиан Киров
НАСТОЯЩА ИЗЛОЖБА
-
НЕСТОР КОВАЧЕВ 14 септ. - 15 окт. 2013
“Привързаният балон” представлява серия от 71 рисунки с молив върху хартия на Нестор Ковачев, които следват отделните секвенции на филма на Бинка Желязкова (1967 г.). Серията рисунки представлява не само опит да се артикулира това въздействие на филма, да се припомни един епизод от историята на българското кино като заснет инсталационен ленд арт. Като тръгва от предполагаемото съществуване на сториборд от рисунки, по които е сниман филмът, художникът по обратен път връща движението към изразните средства, акцентите и пространствените решения на рисунката.
-
РЕНЕ ТРИНКОВА 16 авг. - 15 септ. 2013
IT IS NOT A MATTER OF WHAT YOU LOOK AT, BUT WHAT YOU SEE... Henry David Thoreau Dear friends, I live and work in Prague and love to create and travel. I paint with oil and acrylics and I am happy that my paintings have found their owners in the Czech Republic, Germany and Switzerland. My work is inspired mainly by nature, and it's constantly changing forms and light, and also by my travels. Painting is my passion and is a way to express my emotions and thankfulness for the beauty that nature has created around us, and is also a modest way to share these emotions with you. Yours, Renee Trnkova
-
УБАВКА, скулптура § КОСТИКА, скулптура и живопис 25 юни - 01 септ. 2013
УБАВКА ТОНЧЕВ е родена на 02.04.1951 г. в Топли Дол, Сърбия. През 1972 г. завършва Художествена гимназия в Ниш, Сърбия, а през 1978 г. завършва Националната худ. академия "Н. Павлович", София - специалност скулптура в класа на проф. Д. Даскалов. Работи предимно в областта на монументалната скулптура, малка и декоративна пластика в камък и бронз. КОНСТАНТИН СИМЕОНОВ КОСТИКА е роден на 26.10.1952 г. През 1978 г. завършва Националната худ. академия "Н. Павлович", специалност скулптура. Работи в областта на монументалната скулптура, малка и декоративна пластика.
-
ИВАН ВЕЛЧЕВ - ЙОВО 29 май - 23 юни 2013
Роден на 8 септември 1949 г. в Плевен. Иван Велчев-Йово е български художник. Работи в областта на живописта и графиката. Има участия в представителни изложби в страната и чужбина. Негови творби са собственост на СГХГ, художествени галерии в страната, частни колекции в Германия, Финландия, Италия, Холандия, Белгия, Унгария, Франция.
-
"Нетленно време", випуск 1983 на проф. Ст. Памукчиев 24 май - 23 юни 2013
"Нетленно време" е изложба, която отбелязва 30 години от дипломирането във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" на група живописци от ателието на Станислав Памукчиев, преподавател в университета (1979-1984 г.). Извън сантимента и интимното чувство на съхранено приятелство, съпреживяно откровение и артистично допускане, изложбата свидетелства личното развитие и творчески траектории на осем художници и техният преподавател. Днес, Станислав Памукчиев и неговите първи студенти от випуск 1983: Елена Парушева, Ирена Парашкевова, Антоанета Анчева, Йордан Парушев, Валентин Дончевски, Симеон Панайотов, Стефан Баев, Николай Стоев се събират в топлината на спомена и с вълнението от срещата в настоящето.
-
КРАСИМИР ДОБРЕВ ДОКТОРА 09 апр. - 19 май 2013
"Роден на 25 септември 1953 във Велико Търново, завършва живопис през 1982 г. във Факултета по изобразително изкуство във същия град. Преди това учи медицина откъдето идва прякора му. На 29 години разбира, че е болен от множествена склероза. От 1992 до смъртта си остава прикован на легло. Именно този период става най-плодотворен за творчеството му. Полупарализиран, почти всеки ден той живописва без да става от леглото, като се накланя на една страна и рисува на пода или върху стол. Това беше единственото, което бе останало живо в него." Руен Руенов
-
Българско Иконографско Сдружение 30 ноем. - 31 дек. 2012
Българско Иконографско Сдружение (БИС) е организация, която събира автори от всички жанрове в християнското изкуство – иконопис, стенопис, резба, витраж и др. БИС съществува от 2005 г. Сдружението се занимава с изследването, практикуването и поддържането на църковните традиции свързани с християнските изобразителни изкуства. Настоящата изложба е посветена на християнските празници през месец декември. Тя представя съвременни икони, изпълнени в традиционната яйчна темпера. Ще видите изпълнение на икони, в които е използвано злато, сребро, емайл, обков и полускъпоценни камъни. Авторите представят древни декоративни техники като Гранаре и Гратаре /гравюра върху злато/, синайска нимбова позлата, Пробастър и Асист. Ще бъде представена и миниатюрна резба върху дърво и кост. Очакваме Ви!
-
ЦВЕТАН КОЛЕВ, рисунка 27 ноем. - 31 дек. 2012
Философията и играта на Цветан Колев във вид на мисли е записана на една от неговите рисунки, за да бъде напълно разбран. „Най – голямото богатство е собственият ми измислен кър. Населявам го както си искам, като пълновластен господар. Засаждам го с хора и къщи. Правя от питомното диво и от дивото питомно, без това да ме смущава. Природата няма да ми се сърди. Тя ако има нещо грешно ще ми прости играта и ще го оправи.” И „всеки над своята глава има свое късче небе и свой къс земя под краката си”.
-
СИМЕОН ПАНАЙОТОВ 25 окт. - 18 ноем. 2012
СИМЕОН ПАНАЙОТОВ е роден 1959 г. в София. Творческите търсения на автора са насочени към преоткриването и преосмислянето на детайли от реалните обекти, които той използва като отправна точка имаща за цел да облече идеята в сетивна форма. Формата, цветът, линията, ритъмът и равновесието между тях носят своите самостоятелни естетически внушения доведени до абстракция. Симеон Панайотов следва своя стил и основен принцип, който е изградил през творческия си път. Той създава собствен пластичен речник, който му позволява да открие образите на своите емоции и фантазии. Като използва плътността и наситеността на багрите, съпътствано от експресивно пастьозно полагане на мазката, понякога противопоставено на велатурната прозрачност на тона съчетано и в колажите, той постига интуитивна сетивност и художествено внушение.
-
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ 10 окт. - 31 окт. 2012
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ е роден на 9 февруари 1957 г. в село Змейно, близо го град Омуртаг, област Търговище. Завършва Велико Търновския университет през 1982 година, специалност живопис. От тогава живее и работи във Варна. Член на съюза на българските художници.
С много самостоятелни изложби в София, Варна, Москва 2001, 2002, 2007; Холандия, Швайндрехт 1999; Бремен, 1989; колективни изложби в България, Русия, Швеция, Финландия, Англия, Полша. Негови картини притежават националната галерия в София, музей "Александър Сергеевич Пушкин" в Москва, градските галерии на Варна, Бургас и Гданск, много частни колекции в България, САЩ, Русия, Англия, Австрия, Италия, Германия. Негови картини притежават Вим Вендерс и академик Владимир Александрович Лисичкин.
-
ХИНКО ХИНКОВ 14 авг. - 02 септ. 2012
ХИНКО ХИНКОВ е роден на 24 май 1952 г. в гр. Плевен. Негови творби са притежание на НХГ и СГХГ – София, ХГ Плевен, Габрово, Ловеч, Търговище, Сливен, Добрич, Казанлък и други. Частни колекции в страната и чужбина. Член на СБХ. Живее и работи в Плевен.
Хинко Хинков е самобитен художник, който не се вписва в никакви академични норми. Започнал е като самоук творец. В картините му като в калейдоскоп се върти животът в неговото многообразие - весел и тъжен, стар и модерен, нежен и суров. В реалистичните му платна се прокрадва една приказност, стилът му прилича на наивен реализъм, в който често прозират и романтични, и дори хумористични моменти.
-
Проф. БУЯН ФИЛЧЕВ 18 юни - 15 юли 2012
Професор Буян Филчев е един от най-добрите български графици, който от години твори и живопис, илюстрация и графичен дизайн. Роден е на 5 май 1952 г. в София. Завършил илюстрация и оформление на книгата във Висшия институт за изящни изкуства "Николай Павлович" - София. Професор по графика и графични технологии във Факултет по начална и предучилищна подготовка - катедра "Педагогика на изкуствата" в СУ "Климент Охридски". Директор на издателство "Български художник" от 1995 г.
Негови творби са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, големият парижки колекционер Жорж Екли, Музеят на фондация "Шрайнер" в Бад Щебен, Германия и други.
-
МИЛКО БОЖКОВ 23 май - 17 юни 2012
Милко Божков е роден на 3 март 1953 г. в с. Ресен, област Велико Търново. През 1972 г. завършва Художествената гимназия в София, а през 1978 г. завършва Художествената академия в София, специалност живопис в класа на проф. Добри Добрев. Има над 80 самостоятелни изложби в България и в чужбина, и над 100 участия в групови изложби и биеналета на живописта и графиката в България, САЩ, Мексико, Венецуела, Бразилия, Япония, Дания, Норвегия, Швеция, Белгия, Холандия, Русия, Германия, Франция, Испания, Италия, Швейцария, Чехия, Словакия, Унгария, Полша. Най-активно работи с две чужди галерии – люксембургската “Edition 88” и франкфуртската “Titan”. През юни 2011 г. участва в изложбата „Съвременни български художници”, организирана от НХГ и НДК. През 2003 г. е удостоен с Годишната национална награда за живопис „Захари Зограф”.
-
СВЕТЛОМИР МАРИНОВСКИ "ОБИТАЛИЩА II" 23 май - 17 юни 2012 "Обиталището е място за подслон и на забрава, убежище и закрила. То е интимна територия, предпазена от чуждия поглед. От уроците на моя учител приех необходимостта да търся нови форми и значения на миналото, без да надскачам сянката на онези, чийто авторитет ме е водил през годините. В композициите ми присъстват зоо- или антропоморфни тела и предмети, свободни от конкретна събитийност или персонаж, тръгнали откъдето и да е и откогато и да е, спазматични в сянката на желанието. Старият завет, просветлената мъдрост на Юрсенар, кодът на красотата при Мишима и Кавабата, римската меланхолия у Киняр, докладът пред Всевишния на Д'Ормесон ми дават вдъхновение, основания и образи.Живораждащите са привлечени от пещерите. За тях няма минало, не искат бъдеще, защото отговорите са пред тях и те не искат безпокойство, хаос, тревожни сърца и свити гърла, а просто наслада и сигурност. Без действителното, без диктата на групата. Обиталището е място на срещите на телесното в неговата принадлежност или отчужденост."
-
ГЕОРГИ МИНЧЕВ § РУМЕН ДИМИТРОВ 03 май - 22 май 2012
ГЕОРГИ МИНЧЕВ е роден на 22 септември 1965 г. в гр. Попово, Търговищко. През 1991 г. завършва ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” – В. Търново, специалност “Скулптура”. Негови творби са притежание на Националната Художествена Галерия - София, фонд на СБХ, община Пловдив, ХГ - Видин, ХГ - В. Търново, Парк „Вутен“ Белгия, ХГ - Търговище и в частни колекции в страната и чужбина.
РУМЕН ДИМИТРОВ е роден през 1965 година. През 1984 г. завършва училището по изкуства в Казанлък, а през 1992 г. се дипломира във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” – В. Търново, специалност “Скулптура”. От 2000 година е член на СБХ. Основател на Арт група "Дупини".
-
Проф. НИКОЛАЙ РУСЧУКЛИЕВ, "ПЪТИЩА" 24 април - 22 май 2012
Роден през 1932 год. в Плевен, съвременник на три Българии. Учи и живее в различни градове на страната. Завършва Художествената академия в София при големите български художници Ненко Балкански и Илия Петров. Изпратен е по разпределение в Русе. Участва във всички художествени изложби от 1961 год. насам. Дългогодишен преподавател по живопис във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", гр. Велико Търново. В продължение на 20 години е посетил неколкократно някои от най-големите световни галерии. Дарил е над 400 свои картини на 16 български художествени галерии. На 80 години продължава да рисува.
Изложбата "Пътища" представя живописни творби, правени през последните три години. Работите са в различни жанрове – от пейзажи до автопортрети, излъчващи експресия и експлозия от цветове. Авторът споделя, че те засягат философската тематика за пътя в човека и извън него, но можем спокойно да добавим - за пътищата, по които вървим и за правото ни на избор, за тези, които ни отвеждат към определени хора или ни отдалечават от тях...
-
АННА КИМ "ЦВЕТОВЕТЕ НА КОРЕЯ" 11 април - 30 април 2012
АННА Х.Й. КИМ е родена през 1960г. в Сеул, Република Корея. Живяла е в Париж, Брюксел, Мадрид, Мексико и Сеул. Имала е много възможности да се запознае със съвременното изкуство, което е оказало влияние върху творчеството й. Като съпруга на корейския посланик, тя се стреми да представи цветовете на Корея и оригиналното корейско изкуство в България и така да даде своя принос в динамизирането на културния обмен.
АННА Х.Й. КИМ използва разнообразни техники - масло и акрил, пастел, гваш и др. Запазената й марка е естествен скален прах - традиционен материал в Корея, който тя използва при създаването на цветните си импресии. В творбите й се приплитат корейското традиционно и съвременно изкуство.
-
"МАЙСТОРИ НА БЪЛГАРСКАТА ЖИВОПИС" 01 февруари - 18 март 2012
Проектът “Майстори на българската живопис (от колекцията на Националната художествена галерия) е насочен към широката публика извън столицата, която много рядко има възможност да бъде съпричастна към културните прояви в София. Подбрани са 75 картини на големите майстори, чиято живопис определя облика на българското изкуство от Освобождението (1878) до края на Втората световна война. По-голямата част от произведенията са от “златния фонд” и много от тях са емблематични за своето време, напр. “Веячка на боб” на Иван Ангелов, “Зимна приказка” на Иван Милев, “Портрет на Митко (Портрет в червено)” на Ненко Балкански, “Пейзаж от Венеция” на Елиезер Алшех или “Тоалет (Утрина)” на Иван Ненов... Подобен подбор е търсен съзнателно. Първата и най-важната, според нас, цел на изложбата е запознаване, привличане на вниманието и създаване на траен интерес към българското художествено наследство.
-
ИЗЛОЖБА на СЪВРЕМЕННИ ПРАВОСЛАВНИ ИКОНИ 05 декември - 31 декември 2011
Изложбата се организира от Българско иконографско сдружение, което събира автори от всички жанрове в християнското изкуство: иконопис, стенопис, резба, витраж и др. От 2005 г. БИС се занимава с изследването и поддържането на църковните традиции, свързани с християнските изобразителни изкуства. Изложбата е посветена на християнските празници през месец декември и представя съвременни икони, изпълнени в традиционната яйчна темпера, в които е използвано злато, сребро, емайл, обков, полускъпоценни камъни и древни декоративни техники като Гранаре и Гратаре (гравюра върху злато), синайска нимбова позлата, Пробастър и Асист, и миниатюрна резба върху дърво и кост.
Участници: Студио Димчовски, Гергана Симеонова, Владимир Андреев, Валентина Рашева, Десислава Гетова, Елена Дигбоюшка, Женя Бойчева, Йорданка Каралъмова, Наталия Богданова, Катя Желязкова, Кирил Томанов, Малин Димов, Марио Милев, Мария Алексиева, Милослав Манов, Николай Латинов, Румен Петков, Тереза Илкова и Цветелина Максимова.
-
ИЗЛОЖБА на ЛЮБЕН ГЕНОВ 16 ноември - 31 декември 2011
ЛЮБЕН ГЕНОВ е председател на СБХ от април 2011-а. Роден е през 1966 година в град Оряхово. Завършва специалност живопис в класа на Долорес Дилова и Николай Майсторов през 1996 година. От 2001 г. е член на СБХ. От началото на 90-те години активно се занимава с живопис и осъществява редица самостоятелни и съвместни изложби, участва в живописни биеналета и триеналета, както и в кураторски проекти на Димитър Грозданов, Руен Руенов, Станислав Памукчиев. През 2001 година получава награда в Националния конкурс на тема «Българската духовна и материална култура – нашата идентичност по пътя към Европа». От 2008-2011 година е завеждащ "Изложбена дейност, секции и представителства" към СБХ. Негови творби са притежание на частни колекции в страната и чужбина – САЩ, Англия, Франция.
-
ИЗЛОЖБА на РУМЪНСКИ ХУДОЖНИЦИ от КОНСТАНЦА 20 октомври - 16 ноември 2011
Участват: Оана Светку, Георге Каруциу, Даниела Цуркану, Марин Дякону, Анка Дякону, Георге Фаркашиу, Еузебиу Спъну, Лиляна Корнила, Петре Граждяну, Константин Пападопол, Мариана Константинеску, Анжела Боку, Мариан Бурхала, Желу Костеа, Лумуница Каталуй, Даниел Мазилу, Габриела Георге, Юлиана Мара, Калин Александра, Гарбриел Брожбою, Александру Исопеску, Алфред Ипсер, Ана Мария Аврам, Флорентин Сирбу, Раду Фулга, Тудор Фулга, Николае Мира, Даниела Станку, Георге Фирика, Щефан Фирка, Леонте Настасе, Мариана Самуила, Адриан Думитру, Юлия Пана, Юлия Раду, Синдияна Романсеку, Луиза Гуок, Теодора Котан, Елена Дину, Мирча Енаке и Жорже Маринеску.
-
ПЕТЪР ЛАЗАРОВ § ИВАН МАРИНОВ 29 септември - 02 октомври 2011
PETER LAZAROV
Artist/Printmaker
Zilverlaan 127 * 9743 RG Groningen * Holland *
tel: +31-(0)50-5711883
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., http://peterlazarov.wordpress.com/
Work in Public Collections:
Prentenkabinet van Rijksmuseum Amsterdam; Meermanno Museum Den Hague, (Holland); Print Collection of the University of Wales (UK); Libraries of Congress Washington and Yale University (USA); Veliko Tarnovo University St. Kiril i Methodii and Plovdiv City Library Ivan Vazov (Bulgaria), Sakima Art Museum (Okinawa Pref. Japan), Plantin-Muretus Museum, Antwerp (Belgium),
Libraries of UBC Vancouver and University of Toronto (Canada) etc.
-
ИЗЛОЖБА на АНТОН АНТОНОВ 26 септември - 19 октомври 2011
АНТОН АНТОНОВ е роден в София през 1962 г. Има магистърска степен от университета „Св.Св. Кирил и Методий” във Велико Търново, специалност живопис в класа на проф. А. Терзиев и проф. Георги Костов. Член е на СБХ от 1989 г. Антон Антонов има множество самостоятелни изложби (София, Дряново, Велико Търново, Пловдив, Лисабон, Севлиево, Варна, Кьолн, Габрово, Германия, Полша, Италия, Австрия, Словакия) и участия в колективни изложби в България и в чужбина. Творби на Антон Антонов са в колекциите, собственост на Общински съвет Шизуока - Япония, Токайски университет – Япония, както и в много частни колекции в САЩ, Япония, Германия, Италия, Холандия, Гърция, Франция, Белгия, Полша, Португалия, Великобритания, Китай, Швейцария и Южна Африка.
-
МИЛЕН ДЖАНОВСКИ "Хартията на виното" 18 август - 28 септември 2011
МИЛЕН ПЕТКОВ ДЖАНОВСКИ е роден на 05.05.1967 год. в град Ботевград. През 1986 год. завършва СХУ "Акад. Илия Петров" - София; 1994 год. - абсолвент на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" - специалност Графика, при проф. Н. Хаджитанев. Главен асистент по графика във ФИИ при ВТУ "Св. св. Кирил и Методий". Член на СБХ. Член на Арт Група "Дупини", 1999 - 2010.
-
ИЗЛОЖБА: ПОСТЕРИ на ХРИСТО ЯВАШЕВ - КРИСТО 19 юли - 25 септември 2011
Изложбата "ПОСТЕРИ на Христо Явашев - КРИСТО § ЖАН-КЛОД" включва собственоръчно подписани от Христо Явашев-Кристо плакати от проектите: "Чадърите", "Портите", "Варелите", "Над реката", "Островите", "Завесата", "Понт Ньов" и все още в процес на реализация проект "Мастаба".
Изложбата се реализира с любезното съдействие на братята на гениалния художник Стефан и Анани Явашеви.
-
ИЗЛОЖБА на ВЛАДИМИР ЧУКИЧ 11 юли - 17 август 2011
ВЛАДИМИР ЧУКИЧ е роден в град Хасково на 10.10.1958 год. Завършва Художествената гимназия град Казанлък, специалност 'Графика и илюстрация'. Член на СБХ от 1983 год. УЧАСТИЯ: International Independent Exhibition of Print in the Province of Kangawa, Japan - 1988, 89, 90; Triennale Europea dell insicione, Grado, Italy - 1987; IVa Mostra Internationale di Grafika, Catania, Italy - 1987; Premio Internationale BIELLA per L'insicione, Italy - 1987; Project "15 Bulgarian & 15 Japanese Graphic Artists", Tokyo, University of Fine Arts, 2001. НАГРАДИ: Първа награда на "Международно Биенале на Графиката" - Варна, 1987 г.; Първа награда на "Международно Биенале на Графиката" - Сеул, 1990 г.; Първа награда за Графика "Конкурс Алианс", 2007 г.; Награда на Галерия "Дяков", 2009 г.; Grand Priz of International Exhibition of Graphic Art, Minsk, Belarus - 2009.
-
ИЗЛОЖБА на МИХАИЛ ЛАЛОВ 16 юни - 27 юли 2011
МИХАИЛ ЛАЛОВ е роден на 14 Юли 1952 г. в град София. През 1972 год. завършва Националната Художествена Гимназия, а през 1979 год. Националната Художествена Академия. През периода 1979 - 1983 работи като художник-проектант (сценограф) на Драматичен театър - Монтана, а между 1984 г. и 1987 г. е художник-декоратор на театри в Плевен, Добрич, Разград, Ловеч и Габрово.
Негови картини са притежание на Националната Художествена Галерия, Софийската Градска Галерия, както и на частни колекционери в страната и в чужбина.
-
СБОРНА ИЗЛОЖБА: СКУЛПТУРА и ЖИВОПИС 25 юни - 10 юли 2011
СБОРНА ИЗЛОЖБА на КОНСТАНТИН ДЕНЕВ, ТРИФОН КАЛФОВ, ГЕОРГИ МИНЧЕВ, РУМЕН ДИМИТРОВ - ПОПА
ОТКРИВАНЕ: 25-ти юни 2011 г., 19 часа, ляво крило, с литературно четене на румънски и български език: "Разкази от годината на Змията" ОВИДИУ ДУНАРЯНУ.
МЯСТО: 3-ти етаж на Хан "Хаджи Николи", ляво крило.
-
ИЗЛОЖБА на ЙОРДАН ПАРУШЕВ и КРАСИМИР РУСЕВ 26 май - 15 юни 2011
ЙОРДАН ПАРУШЕВ е роден в Сливен през 1958 година. Завършва „Живопис“ при проф. Памукчиев през 1983 г. Специализира в Художествена академия „Репин“, Санкт Петербург и Сите Интернасионал дез Артс, Париж. Доцент по изкуствознание и живопис. Работи в областта на живописта. Разработва своя техника на колажа чрез напластяване на тънки, полупрозрачни хартии без да ползва допълнителна боя. Негови творби са притежание на Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Музея за съвременно изкуство Хонг-Ик в Сеул, Център за документация на колажа в Сержин, Колекция на НДК - София, Френски културен институт - София, Международна фондация “Св. Св. Кирил и Методий” - София, Център “Отворено общество” - Сливен, на множество галерии и частни колекции в страната и чужбина. Носител е на 14 награди за изобразително изкуство.
КРАСИМИР РУСЕВ завършва специалност живопис през 1989 г. Доцент е по живопис към катедра „Иконография” към ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”. Авторът има множество участия в изложби у нас и в чужбина.
-
ИЗЛОЖБА на ЦВЕТАН КОЛЕВ 04 май - 16 юни 2011
ЦВЕТАН КОЛЕВ е роден 19.02.1949 г., в град Габрово. През 1976 г. завършва Московски Текстилен Институт, Русия, степен – висше художествено образование специалност “Текстил”. Работи в областта на живописта. Член е на СБХ от 1982 г. Зам. Директор и преподавател в Средно Художествено Училище за Приложни Изкуства, гр. Трявна от 1976 до 1992 г. Директор на Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство, гр. Трявна от 1992 до 2005 г. По настоящем, е преподавател по живопис във Великотърновски Университет "Св. св. Кирил и Методий", факултет за изящни изкуства.
„...Най – голямото богатство е собственият ми измислен кър. Населявам го както си искам, като пълновластен господар. Засаждам го с хора и къщи. Правя от питомното диво и от дивото питомно, без това да ме смущава. Природата няма да ми се сърди. Тя ако има нещо грешно ще ми прости играта и ще го оправи...”
-
ИЗЛОЖБА на ПЛАМЕН ПЕНОВ 18 април - 26 май 2011
ПЛАМЕН ПЕНОВ е роден на 29 януари 1958. През 1982 г. завършва Великотърновския университет, специалност Графика. Член е на Съюза на българските художници. Пламен Пенов участва в многобройни изложби в България и чужбина: триенале - Goritsia, Италия; биенале - Барселона, Испания; Базел, Швейцария; Женева, Швейцария; Бон, Хамбург, Мюнхен - Германия; Стокхолм, Швеция и др. Освен самостоятелни експозиции в градовете София, Варна, Пловдив, Велико Търново и Габрово у нас, Пламен Пенов е представял самостоятелно картините си в галерии в САЩ, Франция, Полша, Финландия. Много от неговите графики принадлежат на галерии, музеи и частни колекции.
"Реалност и фантазия, митологично и метафизично - това са майсторските творби на Пламен Пенов. Чрез трудната графична техника intaglio Пенов показва висока степен на фантазия, инспирация и виц." Мартин Прайслер
-
ИВАН НЕНКОВ - КОЛЕКЦИОНЕРЪТ 22 март - 12 април 2011
ИЗВАДКА ОТ ЧАСТНАТА КОЛЕКЦИЯ НА КОЛЕКЦИОНЕРА.
СЪВРЕМЕННИ АВТОРИ: Милко Божков, Веселин Начев, Васил Василев, Стоян Цанев, Ванко Урумов, Дария Василянска, Стефан Лютаков, Цветелина Максимова, Красимир Русев, Свилен Блажев, Ангел Станев, Емил Попов, Павел Койчев, Альоша Кафеджийски, Иван Русев, Николай Майсторов, Андрей Даниел, Любен Диманов, Николай Карамфилов.
СТАРИ МАЙСТОРИ: Димитър Казаков, Иван Кирков, Димитър Киров, Георги Баев, Георги Божилов, Лика Янко, Генко Генков, Петър Дочев, Галин Малакчиев, Любомир Далчев.
-
СМЕСЕНА ИЗЛОЖБА: Живопис, Графика, Скулптура, Рисунка февруари - март 2011
УЧАСТНИЦИ: Тодор Тодоров, Моника Матева, Мариета Конова, Симеон Захариев, Румен Н. Димитров, Светлана Петкова, Стефан Велинов, Стефан Лазаров, Орфей Миндов, Марио Конов.
ОТКРИВАНЕ НА ИЗЛОЖБАТА: 7-ми февруари 2011 г.
КУРАТОР: Светлана Петкова
Експозицията включва живописни платна, скулптури, графики и рисунки от различни поколения български автори. Повод за подреждането на експозицията са двете награди, които получи хан Хаджи Николи в конкурса “Сграда на годината 2010”. “Обединяващата идея на изложбата е образът на хана – място в миналото, където са се събирали хора, споделящи своите идеи. Ханът е един събирателен център и сега”, каза на откриването Светлана Петкова, галерист и участник в изложбата.
-
ФОРУМ ЗА СЪВРЕМЕННО ИЗКУСТВО - 5-то издание ноември - декември 2010
УЧАСТНИЦИ: Анета Драгушану, Георги Колев, Надежда Кутева, Цветан Колев, Пламен Аврамов, Георги Йорданов, Никола Казаков, Димитър Казаков, Надежда Серафимова.
МЯСТО: II-ри етаж на Хан “Хаджи Николи”.
КУРАТОР: Красимир Русев
-
ЖИВОПИС на ЛЪЧЕЗАР ОШАВКОВ и ФОТОГРАФИИ на ЖАН-ПИЕР МОСКА септември - октомври 2010
ОТКРИВАНЕ НА ИЗЛОЖБАТА: 2-ри септември 2010 г., в добавка - вълшебната флейта на проф. Лидия Ошавкова.
ЛЪЧЕЗАР ОШАВКОВ е роден в София. Син е на бащата на българската социология проф. Живко Ошавков. Брат е на първата флейта на България проф. Лидия Ошавкова. Авторът завършва Художествена академия. Заминава за Франция, къдетоучи социология и културология, специализира живопис. Във Франция е носител на множество високи награди и на отличие „за принос към френската култура”. Специализира в Италия стари технологии на мозайката и монументалната живопис. Изпълнява мащабни поръчки в Мароко и Франция. Амплоато на Ошавков са кавалетните формати живопис. Технологията и естетиката са близки до най-високите образци на холандската класика и особено на Вермер. Тънка, брилянтна живопис, с много дълбочини в нюанса. Композициите са откровено импресионистични до сюрреални.
ЖАН-ПИЕР МОСКА е роден през 1946 г. в Париж. Фотографията е голямата му любов.
-
НИКОЛА МАНЕВ август 2010
НИКОЛА МАНЕВ – ТРАКИЙСКИЯТ ВУЛКАН
...Той може да се радва на всичко: на слънцето и на това, че то си отива; на пустинята и на морето; на това, че разгръща ненаситно вече повече от 40 години страниците на парижките улици (и все не ги е дочел); или на това, че днес пак е бил при своите приятели – рибарите от варненския бряг; може да се радва на усещането, че отново се е влюбил или че всичко в тази последна картина говори за невъзможността - една любов да се случи... Може да е щастлив от един стих на Луи Арагон или Пол Валери, или с почти религиозен екстаз да прошепва: „Две хубави очи – душата на дете...”
-
АСЕН МОМЧЕВ март - април 2010
Големият български класик е роден във Велико Търново и съвсем естествено старопрестолният град е голямата тема в цялото му творчество. След дългогодишна преподавателска работа в Художествената Академия в София през 60-те години Момчев, редом с Васил Стоилов, е сред основателите на факултета за изобразително изкуство във Великотърновския университет. През 1969 г. се пенсионира като негов декан. Колекцията е от творби на семейството на художника.